Az ipari automatizálásban, az ipari vezérlések létrehozásánál, az ipar 4.0 megoldások bemutatásánál szinte minden esetben találkozni fogunk a PLC vezérlésekkel.
Automatizálós projektek részét képezi a PLC vezérlők kiválasztása, felprogramozása, működtetése. A PLC megteremti a kapcsolatot a vezérlés és az automatizáció elemei között, összehangolja az alkalmazott szenzorokat, végrehajtó elemeket.
De mi is az a PLC?
A PLC rövidítés a Programmable Logic Control angol kifejezésből származik, programozható logikai vezérlőt jelent. Ebben a rövid ismertetőanyagban a PLC-vel kapcsolatos fogalmakkal, a PLC alapvető működésével, felépítésével fogunk foglalkozni.
A PLC kialakulásához a bonyolult relés vezérlések kiváltására vonatkozó igény vezetett. A relés vezérlésekhez képest a PLC-s vezérlés:
A PLC, mint programozható logikai vezérlő az érzékelőktől érkező jeleket fogadja be, értékeli ki, dolgozza fel és ezt követően jeleket küld a végrehajtó elemek felé. Tehát bemeneti jelek, valamint az elvárt vezérlési feladat alapján kimeneti jeleket állít elő. Automatikus folyamatvezérlésre, speciális funkcióvégrehajtásra használható.
Bemeneti jeleket szolgáltathatnak:
Kimeneti jelekkel vezérelhetők:
A PLC definiálható egy ipari számítógépként, mely moduláris komponensekkel automata vezérlés megvalósítására képes. A PLC számítógép jellege miatt a következő alapvető részekből épül fel:
Különböző felépítésű PLC-k esetén lehetséges, hogy egyes elemek modulárisan jelennek meg, illetve kiegészülhetnek plusz funkciójú elemekkel is.
PLC-vel kapcsolatos kérdés, kérés esetén forduljon hozzánk bizalommal. Cégünk vállal ipari automatizálást, PLC vezérlés kialakítását, felprogramozását.